Wyjścia na basen, pilates, zajęcia z fizjoterapeutą, kursy komputerowe, kurs języka angielskiego, nauka tańca i inne – z tego wszystkiego będą mogli skorzystać za darmo seniorzy z Tarnowa w ramach drugiej edycji Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej (MCAS). Na projekt zagłosowali mieszkańcy w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowa.
Prowadzone będą przez Stowarzyszenie Medycyna Polska – lidera projektu, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA, Stowarzyszenie „Senior Na Czasie” oraz Stowarzyszenie „KANON”. Organizację te mają doświadczenie w prowadzeniu projektów dla seniorów.
Senior będzie mógł uczestniczyć w zajęciach w jednym z czterech MCAS:
– MCAS Centrum, ul. Mościckiego 12 (budynek KANY), prowadzony przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA,
– MCAS Północ, ul. Pułaskiego 92 (Klub Seniora „Złoty Wiek”), prowadzony przez Stowarzyszenie „Medycyna Polska”,
– MCAS Wschód, ul. Bitwy pod Studziankami 5 (budynek Gimnazjum nr 4, Klub Seniora „Kolorowa jesień”),prowadzony przez Stowarzyszenie „Senior Na Czasie”,
– MCAS Zachód, ul. Zbylitowska 5 (budynek MOST – Mościcki Ośrodek Szkoleniowo Terapeutyczny), prowadzony przez Stowarzyszenie KANON.
Celem Centrów jest zadbanie o aktywność osób starszych, zarówno społeczną jak i fizyczną.
Osoby zainteresowane, w wieku powyżej 55 lat, mogą zapisać się w siedzibie każdego Centrum. Wystarczy wypełnić deklarację uczestnictwa i zapisać się na wybrane, interesujące zajęcia. Liczba miejsc jest ograniczona. Projekt ma objąć minimum 300 osób.
Oprócz zajęć, MCAS-y będą otwarte dla osób starszych co najmniej 4 dni w tygodniu przez cztery godziny. Tym samym będą to miejsca spotkań, wymiany pomysłów i zwykłych sąsiedzkich rozmów.
W ramach projektu prowadzony będzie portal www.centrasenioralne.pl i wydawane będą bezpłatne „Gazety dla seniora”.
W minionym roku projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród seniorów – wzięło w nim udział ponad pięćset osób. W ramach MCAS-ów było m.in. ponad 290 warsztatów językowych, 190 komputerowych, 200 zajęć pilates i fitness, a także np. lekcje tańca.
W ramach projektu seniorzy brali również udział w imprezach integracyjnych, współtworzyli Tarnowski Dzień Seniora, a także zaprosili tarnowian do wspólnego śpiewania piosenek z Powstania Warszawskiego w Parku Strzeleckim 1 sierpnia. W wakacje seniorzy pomagali w upalne w dni w rozdawaniu wody przez tarnowski magistrat i organizowali „Retro zabawy” – prezentowali najmłodszym zabawy, które były popularne kilkadziesiąt lat temu.
– „Klucz do życia na nowo” – takie jest hasło centrów. Cieszę się, że dla wielu tarnowskich seniorów, do tej pory siedzących w domu, to hasło stało się faktem. Jestem przekonany, że w tym roku kolejni seniorzy skorzystają z tej okazji, by zmienić na dobre swoje życie – dodaje Mirosław Biedroń, koordynator projektu ze Stowarzyszenia Medycyna Polska.
Prowadzenie Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa. Miasto przeznaczy na jego realizację 240 tysięcy zł. Projekt potrwa do końca 2016 roku.
Najnowsze komentarze