W Tarnowie, na zaproszenie firmy mechatronicznej elPLC, przebywali menedżerowie dużych amerykańskich koncernów związanych z przemysłem motoryzacyjnym, ubezpieczeniowym i medycznym. Są oni jednocześnie studentami MBA w University of Rochester w Nowym Jorku.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń i znalezienie pól do realizacji wspólnych projektów – tak w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Goście zza oceanu – dzięki mgr Anecie Grochowskiej z Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ – poznali działalność oraz historię naszej uczelni. – Najwięcej pytań dotyczyło kwestii finansowania leczenia – opowiada.

Amerykanom przedstawiony został także nowy projekt „Laboratorium e-zdrowia OSOZ”, który jest wspólnym przedsięwzięciem PWSZ, firmy Kamsoft, Stowarzyszenia Medycyna Polska – MedCluster, CenterMed-u i szpitala im. E. Szczeklika. – Planowane otwarcie e-Laboratorium ma nastąpić w grudniu, ale pierwsze zajęcia w nim rozpoczną się wraz z początkiem II semestru – mówi dr Małgorzata Kołpa, Prorektor ds Współpracy i Rozwoju PWSZ.

Goście odwiedzili także CenterMed, gdzie zostały im zaprezentowane nowoczesne technologie medyczne, w tym m.in. rejestracja on-line, system elektronicznej dokumentacji medycznej i Internetowe Konto Zdrowotne. – W USA od kilku lat z powodzeniem funkcjonują rozwiązania telemedycyny. Mamy nadzieję, że doświadczenia firm zza oceanu pomogą nam we wdrożeniu z sukcesem systemów e-zdrowia – mówi prezes CenterMedu, Andrzej Witek. Wizyta nie była tylko kurtuazyjnym spotkaniem. Grupa studentów-biznesmenów przeprowadziła warsztaty z zespołem MedClustera i CenterMedu na temat e-zdrowia. – Wynikiem warsztatów będzie pisemne opracowanie jakie wykonają Amerykanie na temat: „5 udanych wdrożeń telemedycznych w USA – które z tych rozwiązań można z sukcesem wdrożyć w Polsce”. Liczymy na dalszą współpracę – dodaje Andrzej Witek.

Wizyta Amerykanów to efekt działań jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się tarnowskich firm – elPLC. – To w Tarnowie, w naszej firmie, udało się stworzyć pierwszego polskiego robota przemysłowego 6-osiowego, wykonanego z karbonu. Takie rozwiązania budzą zainteresowanie u najważniejszych firm produkcyjnych, stąd też ta wizyta – tłumaczy prezes elPLC Robert Tomasiewicz.